Авторский блог
Аватар пользователя Портал ромских новостей

Форум Ромської Молоді

Молодь-Знання-Креативність-Лідерство

 

Нещодавно, а саме  з 31 березня по 2 квітня у Києві проходив  Другий всеукраїнський форум ромської молоді «600 років свободи». Метою Форуму було  об’єднати ромську молодь навколо фундаментальної цінності «свободи», надавши їй нового, сучасного прочитання. Організаторами поважного заходу були Міжнародний фонд Відродження, відділ  Ромської програмної ініціативи  у особі директора програми Ольги Жмурко, та менеджера  Сергія Пономарьова.  

         Чому наша конференція називалась «600 років своботи»? Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародний фонд Відродження  зазначив:  "Свобода - це відповідальність. Це не жити так як хочеться, а бути відповідальним за життя своєї спільноти і збереження своєї культури. Інтеграція ромів в українське суспільство має відбуватися без втрати етно-національної ідентичності".

 

 Саме молодь і має бути тією рушійною силою у цьому процесі. Бути активними, зберігаючи власну культуру, не закриватись у громаді, а розповідати про себе широкій грмадскості показувати свої  найкращі риси. Вміти відстоювати свої права, виправляти помилки.

Наша закарпатська молодіжна делегація була найбільшою. Організовували її  Октавія Адам, та я Віктор Човка.  До групи   входили: Цино Балог, Мар’яна Косору, Аделіна Йонаш, Ніка Маркович, Юрій Мандич, Едгар Баджо, Сімона Шатро, Ернест Шатро, Альбіна Токар, Олександр Селеш, Сімона Тирпак, Крістіна Полікарпова. Всі  ми дуже вдячні організаторам за те, що нас обрали.

Для багатьох учасників – нашої Ужгородської   молоді,  це був перший самостійний виїзд за межі області, тим паче до столиці України, проживання у готелі, участь у дискусіях,  творчих майстернях і лабораторіях.

Програма конференції  була насиченою і багатогранною: крім запланованих програмою заходів величезну роль мали зустрічі з однолітками з різних областей України, неформальне спілкування.

Оскільки я не міг відразу брати участь у всіх запланованих програмою заходів,  то обрав творчу майстерню за напрямком «Знання», яку вів Олександр Войтенко « Інноваційні підходи до подолання проблем освіти в ромських громадах». Був  приємно здивованим, що лектор добре знав ромську тематику, з якими проблемами стикаються учні, та в загалом роми.  Роз’яснив, як можна їх долати.

Наступного дня обрав новий напрямок участі  у творчій майстерні - «Творчість», за темою «Соціальні відео та громадський журналізм як інструменти посилення ромських громад», яку проводила Рамона Кара, до речі   англійською мовою. Я  вже давно знайомий з Рамоною, ще з часів навчання в Центрально - Європейському університеті в Будапешті де я навчався за програмою Roma access program.  Рамона  закінчила магістра CEU. За час навчання, як я пам’ятаю вона  була надзвичайно активною. Брала участь в усіх заходах закладу, чим мене особисто  вражала. Знав, що вона народилась у надзвичайно консервативній ромській родині в Румунії. Рамона  наполегливими зусиллями здобувала вищу освіту, йшла вперед, що є чудовим прикладом для наших дівчат.

Навчання в Центрально - Європейському університеті за програмою Roma access program, а саме сертифікатна програма Roma English Language Program  стала для  мене особисто важливою платформою для подальшого життя. Коли з гіркотою дізнався про наміри влади Угорщини закрити самий значущий для ромської молоді  навчальний заклад,  який   сповідує ліберальні цінності, взяв активну участь в акції протесту.

 

Про високий рівень підготовки Форуму свідчить той факт, що для його учасників була проведена екскурсія у Бабин Яр, де знаходиться  пам’ятник Ромському Голокосту – кибитка, що прострелена автоматною чергою. Це особливо важливо, аби спогади про ті важкі часи передавались молоді.

У роботі форуму  брали участь багато відомих ромів з Західної Європи, серед яких був і Орхан Галіус. Це унікальна особистість, яка сприяла   відкриттю  майже всіх ромських друкованих видань в Болгарії, Угорщині, Словаччині, Польщі.  Серед яких і Всеукраїнський двотижневик газета «Романі Яг», яка видавалась в Ужгороді протягом одиннадцяти років.

Але час вимагає нових форматів – телебачення, системи Інтернет. Тому свою роботу журналіста на НТРК України Закарпатської філії «Тиса-1», вважаю вкрай необхідною у збереженні єдиної в Україні ромської програми «Романо джівіпен», де і  працюю зараз.

Проведення Другого  всеукраїнського форуму ромської молоді вже стало історією. Ми ще знаходимось в ейфорії від зустрічей, роботи у творчих майстернях . Але твердо знаємо, що у наших молодих руках є сили, аби ця історія писалась гідно. Не можу не згадати слова Міхи Козимиренко, нашого ромського  поета:

 

Хочу тебе бачить відродженою знову,

Пісні твої чути й Шевченкове слово.

Щоб цигана ти визнавала за сина,

Бо ти ж і моя ненька, моя Україно!

 

Дякую всім організаторам Форуму. До зустрічі на третьому!

 

Віктор Човка 

Є.Бистрицький
Робота в групі
I Stand with CEU
Бабин Яр
Орхан Галиус та Віктор Човка
Популярное в Сети
Loading...