Авторский блог
Аватар пользователя Портал ромских новостей

За дверима знань

Питання ромської освіти!

Питання освіти ромської молоді вже кілька років надзвичайно гостро дискутуються в Ужгороді. Обговорення активно проводяться в ромських товариствах, родинах. Радяться, куди краще віддавати на навчання дитину. Мається на увазі чи до Ужгородських шкіл № 13, № 14, де в основному навчаються учні ромської національності, чи до «звичайних» ужгородських шкіл, де кількість ромських дітей набагато менше. Мотивують проблему вибору тим, що по закінченню «ромських шкіл» рівень знань випускників надзвичайно низький. Навіть найкращі учні не можуть здати екзамен ЗНО, хоча би на мінімальному рівні.

Міжнародний фонд «Відродження » виробляє різноманітні освітні проектні програми, які і нині впроваджуються в місті, але вони не можуть кардинально змінити ситуацію з навчанням ромських дітей в Ужгороді. На сьогодні рівень знань, вмінь і навичок учнів, що закінчують Ужгородську школу № 13 – не відповідають вимогам сучасності. (Ужгородська ЗОШ № 14 через проведення свого часу «оптимізації навчальних закладів» ще не має випускного класу). При 12 бальній системі оцінювання знань дорівнює …..

Не байдужі до процесу навчання ромських дітей і органи місцевого самоуправління. Начальник управління освіти Ужгородської міської ради О.Ю. Бабунич розпочала роботу з налагодженням систематичного контролю за навчанням та відвідуванням учнями уроків в Ужгородській школі № 13. Деякі вчителі школи розцінили посилення контролю як тиск на роботу вчителів, звільнились з роботи. Деякі з тих, що залишились, почали скаржитись у вище стоячі контрольні органи та організації.

Під час наших неодноразових відвідин школи, ми запитували учнів, чому вони пропускають заняття? Частіше всього відповіді були стандартні – хворів, але коли допитувались більш прискіпливо, відповідали, що немає взуття. В декого дома маленький братик або сестричка за ким треба дивитись коли мама або ж тато пішли на роботу. В когось в загалі відсутня мотивація до навчання, кажуть не хочу ходити. Тому, мабуть, відвідування учнями школи складало 15-20 відсотків від загальної кількості школярів, були дні, що і менше.

Аби розпочати процес покращення роботи школи, вияснити, чи дійсно ромські діти не мають мотивації до засвоювання знань, вмінь і навичок, було вирішено на народі директорів Ужгородських шкіл, провести так звані «відкриті уроки», або «майстер-класи», які би проводили за розкладом роботи школи, вчителі інших шкіл.

Вчителі ЗОШ № 13 проводили уроки в не ромських школах міста. Як представник ромської неурядової організації та вчитель-методист була запрошена на такий неординарний захід. Перший урок, який відвідала, був урок праці у 8 класі. Не дивлячись на те, що протягом трьох днів активісти ромських громад побували чи не у кожній родині, у яких проживали учні Ужгородської школи № 13, на першому уроці о восьмій тридцять сиділа… тільки одна дівчинка. Оскільки темою уроку було, як зазначено на класній дошці «Виготовлення виробів із бісеру», вчителька у ЗОШ № 7 - Світлана Юріївна Бая, принесла з собою різні види бісеру, кольорові нитки, лоску, резинки, дротики. У невимушеній формі, легко, доступно розповіла про дотримання техніки безпеки під час роботи з гострими предметами – голками, ножицями, про різноманітні форми та техніки плетіння. Учням, ( а за час уроку в клас зайшло аж 6 учнів з 26 за списком) були роздані у тарілочках бісеринки, дротики і розпочалась робота з виготовленням браслетиків. Не було забуто про емоційний стан учнів: згадувались народні пісні, що можна виконувати під час роботи, проводилось патріотичне виховання, оскільки деякі учні виготовляли синьо-жовті браслети. Були проведені фізичні вправи під час заняття, а в кінці уроку - закріплення знань, що було вивчено на уроці, що нового вони дізнались. Під час розмови з учнями довідались, що на уроках праці вони працювали лише з папером, малювали, хоча за записами в журналах мали би проводитись цікаві заняття.

Наступний урок з української мови у 5 класі проводила Тетяна Михайлівна Мокшай, вчителька Ужгородської гімназії. Тема уроку - повторення «Синтаксис і пунктуація», відповідали календарному плану, затвердженому дирекцією школи № 13. На уроці були присутні 15 учнів, пізніше підійшов ще один. На початку уроку вчителька емоційно-позитивно налаштувала дітей, за допомогою чергових були роздані зошити, книжки. Виявилось, що не всі діти мають підписані робочі зошити з української мови, у багатьох – відсутні ручки для письма. Розказавши казочку про синтаксис, одночасно проводячи словникову роботу, повторили що вивчає ця частина мови, плавно перейшли до пунктуації. Розібрали види речень, провели їх синтаксичний розбір. Незважаючи на те, що клас знаходиться у прохідному приміщенні, (а за час уроку діти з сусіднього 2 – го класу 12 разів виходили і заходили до свого класу), вчителька тримала увагу учнів, спонукала їх до роботи. За час роботи в класі, учні почули кілька цікавих казочок з української мови, повторили види речень, розділові знаки. На уроці активними були тільки п’ятеро дітей, інші – погано переписували з дошки, не вміли навіть відшукати сторінку 60, пересідали з однієї парти на іншу.

Ми поцікавились в кінці уроку від вчительки про її враження щодо учнів школи: « Я отримала новий досвід роботи. Мені було цікаво отримати позитивні емоції під час роботи з ромськими дітьми. В класі є діти, яким на уроці було цікаво, вони хочуть отримати знання».

Завітали ми на урок геометрії у 7 класі , що проводила вчитель ЗОШ № 16 Оксана Миколаївна Олашин. Оскільки навчальний 2016/2017 рік завершується, то тема уроку було «Підсумкове повторення і підготовка до контрольної роботи». За час проведення уроку ми нарахували дев’ятнадцять методичних видів роботи вчителя : від віршів та разочків про площину, трикутників, кутів, кола , різноманітних малюнків на дошці, велику кількість наочного приладдя, роботи з підручником, визначень, словникової роботи. Учні класу були весь час зайняті виконанням завдань та розв’язком задач. Інколи складалось враження, що учні вперше працювали з лінійками, косинцями, вимірювали кути. З вчителем працювали активно тільки двоє учнів з дванадцяти, що були на уроці. В кінці уроку були виставлені оцінки по 5 балів трьом учням за активну роботу на уроці.

Нам було цікаво дізнатись, що думають учні про такі нові форми уроків. Надя Лакатош зазначила, що сьогодні добре вчать. ЇЇ підтримала сусідка по парті, хоча і відмітила, що Людмила Семенівна теж добра вчителька. На великій перерві представники ромських організацій, що побували на уроках. Обмінювались враженнями. Земфіра Кондур, голова Всеукраїнської жіночої міжнародної організації «Чіріклі» була вкрай здивована низьким рівнем знань учнів 9 класу на уроці хімії. «Діти зовсім не орієнтувались у періодичній системі Менделєєва, хімічних термінах, формулах.

Медіатори, які працюють в школах, три дні збирали дітей» . Її слова підтримала Елеонора Кулчар, голова ГО «Благо»: « Багато учнів, на уроках не вміють читати, не пишуть. Ми підготували до навчання у першому класі 4 діточок. На сьогодні вони втратили те, чого ми їх навчили.»

Мирослав Горват, голова Закарпатського молодіжного об’єднання «Черхень» («Зірка») зауважив, з якими труднощами довелось зіткнутись тим, хто запрошував дітей до школи на уроки 17 травня. «Учні просто відмовлялись йти до школи, мотивуючи тим, що там не цікаво, ВЧИТЕЛІ не приходять на уроки, інколи вони просто сидять у класі і нічого не роблять.». Частково у їхніх словах є правда.

Нещодавно ми завітали до школи № 13 у рамках встановлення контактів між україно-німецько -ромською молоддю міст - побратимів Ужгород - Дармштадт. Захід проводився за підтримки Ужгородської міської ради. Коли ми зайшли до класу, то учні сиділи одні без вчителя, хоча вже йшов урок. На запитання, де вчитель відповіли, що він сидить в кафе.

Наступним уроком у 7 класі був урок хімії, що проводила директор Ужгородського ліцею «Інтелект» Наталія Анатоліївна Макара. У класі з 25 дітей були присутні 14. Тема уроку «Вода. Узагальнення знань». Досвідчений педагог цікаво, використовуючи унаочнення, хімічні досліди з водою, провела урок. Використала понад 20 методичних прийомів під час узагальнюючого уроку: від таблиць, схем, формул, практичної роботи. Були широко впроваджені пізнавальні, виховні заходи, які допомагали учням засвоїти програмовий матеріал, сприяли активності учнів під час навчального процесу. Мабуть вперше в житті учні побачили хімічні досліди.

На вивчення цієї теми відводяться у підручнику параграфи від 25 до 31. Але коли вчителька звернулась до учнів відкрити відповідні сторінки у підручнику, то було помітно, що вони не орієнтуються у навчальному матеріалі. Навіть було видно, що книжки взагалі не відкривались під час вивчення цієї теми. Викликало здивування ведення учнями зошитів з хімії. Жодної хімічної формули! Тільки переписування простих фрагментів з книги. Так у школярки, що сиділа поряд з нами, останній запис був зроблений 1 лютого. «Окисли. Кисень». Це було просте переписування перших абзаців уроку. В кінці написаного синьою пастою стоїть 11 балів, хоча в журналі оцінювання знань вони не виставлені.

В кінці уроку Н.А. Макара, бачачи зацікавлені очі дітей, зраділа: «Молодці, ви зробили нові відкриття! На уроках є увага дітей. Погано, що шкільний дзвоник не виведений на вулицю і його не чути в класі».

Побували і ми на уроці фізкультури у 6 класі, який проводив Роланд Роландович Карпинець. Займалось всього 10 учнів і не дивлячись на велику кількість спортивного інвентарю, ми з болем констатували, що учні не вміють шикуватись в лінійку, розрахуватись на «перший-другий», стати у дві шеренги, проводити розминку, крокуючи по колу. Вчитель використовував різноманітні заходи, активізував учнів до занять фізичної культури, спорту. Азарт дітей і майстерність вчителя був настільки великим, що учні молодших класів, які були на подвір’ї, охоче приєднувались до основної групи. Підсумовуючи наслідки побаченого і почутого в школі можна висловлюванням Ольги Миколаївни Юрик, методиста з початкової освіти УСНВК «Веселка». «Сьогодні вела уроки у 1 класі. На початку уроку було 14 дітей, потім підійшло ще троє. Самі діти не погані і не відрізняються від інших дітей. Підготовлені надзвичайно слабо. Учні в кінці 1 класу мають знати списувати з дошки, писати під диктовку слова. Діти, у яких я проводила урок не знають літер,не мають навичок списування з дошки. Погані обчислювальні навички. З нового навчального року треба починати роботу. Вчителі отримують заробітну плату, вони повинні чесно її відпрацьовувати, але для цього необхідний особливий контроль з боку адміністрації школи. »

Євгенія Навроцька

ЗОШ №13 м. Ужгород
ЗОШ №13 м. Ужгород
ЗОШ №13 м. Ужгород
Популярное в Сети
Loading...